Placówka powstała w 1990 roku, początkowo jako Świetlica Profilaktyczno – Wychowawcza, w 1991 r. rozwinął się w tym miejscu Tarnowski Ośrodek Pomocy Psychologicznej. Był to czas rozwoju nowoczesnych form pomocy wzorem placówek rozwijających się w krajach zachodnich. Jak wspomina jeden z założycieli Stanisław Stach „Ówczesny model poradnictwa skupiony był na testowaniu, na suchej diagnozie, na ogólnych zaleceniach i tu już w znacznym stopniu kończyła się pomoc psychologiczna. Mało było człowieka, nie było miejsca na rozmowę, na jego problemy i dylematy (…) W Tarnowie postanowiono zmienić ten model – ówczesne przepisy dawały taką możliwość, dawały szansę na wypracowanie nowego, komplementarnego i skuteczniejszego modelu pomocy psychologicznej. Po pierwszej edycji Specjalistycznego Studium Socjoterapii zorganizowanego w naszym województwie wyłoniła się grupa inicjatywna, która wypracowała podwaliny nowego modelu pomocy psychologicznej. Wówczas istniało województwo tarnowskie – zatem nowy model pomocy psychologicznej wprowadzany był na terenie działania naszej placówki tj. w powiatach: tarnowskim, dębickim, brzeskim, bocheńskim dąbrowsko-tarnowskim. Ów nowoczesny model pracy dotyczył następujących zagadnień:
1. Istotna jest podmiotowość klienta.
2. Diagnoza pełni funkcję pomocniczą dla terapii.
3. Różnorodne formy terapii – dają możliwość dużej skuteczności i adekwatnej do potrzeb.
4. Dziecko żyje i funkcjonuje w rodzinie – zatem konieczna jest również praca z rodziną.
5. Dziecko żyje i funkcjonuje w środowisku szkolnym i wśród rówieśników – zatem konieczna
jest również praca ze szkołą i grupami rówieśniczymi, w tym psychoedukacja nauczycieli i
rodziców.
6. Powyższe czynniki oddziałują na siebie wzajemnie zatem należy je traktować wspólnie –
systemowo”
Pierwszym dyrektorem był Pan Jerzy Szczepaniec, który wraz z Panią Bogumiłą Kmieć i Panem Stanisławem Stachem stworzyli unikatowy w regionie model pomocy psychologicznej.
Od 1 grudnia 1995 r. jako Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna-Tarnowskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej, a następnie od 1 lipca 1996 roku Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna. Wraz ze zmiana nazwy nastąpił rozwój placówki w kierunku psychoterapii dzieci i młodzieży, terapii rodzin oraz zaczęła rozwijać się działalność profilaktyczna prowadzona zarówno w poradni jak i szkołach. W 1999 r. władze miasta Tarnowa uznając dorobek i dotychczasowe doświadczenie SPPT zwracają się do ówczesnego Dyrektora SPPT Jerzego Szczepańca z propozycją utworzenia przy poradni Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Po 6 latach wspólnego funkcjonowania i usamodzielnieniu się OIK z dniem 1 stycznia 2007 roku nastąpiło przekształcenie jednostki pod nazwą Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno – Terapeutyczna w Tarnowie w jednostkę – Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno – Terapeutyczna w Tarnowie. Zadania OIK powierzono innej nowo utworzonej jednostce pod nazwą Tarnowski Ośrodek
Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiarom Przemocy kierowanej przez dyrektora Jerzego Szczepańca, związanego przez prawie 17 lat z Poradnią.
W 2003 roku Prezydent Miasta Tarnowa powierzył SPPT koordynacje działań systemowych w Tarnowie, w zakresie profilaktyki zagrożeń dzieci i młodzieży. W ramach tych działań rozwinęła się sieć współpracy różnych organizacji i instytucji, których działania dotyczyły dzieci i młodzieży (szkoły, poradnie, placówki opiekuńcze, MOPS, UMT, Sąd Rodzinny, Policja, Straż Miejska, przedstawiciele Kościoła Katolickiego). W ramach działań odbyło się setki szkoleń, warsztatów, kilkadziesiąt konferencji nazywanych Konferencjami Wychowawczymi i spotkań roboczych, kilkanaście badań zagrożeń wśród tarnowskich uczniów.
Działania poradni nie poddawały się stagnacji, dostosowując swój profil do aktualnego zapotrzebowania środowiska lokalnego, zmian, które następowały w szkołach (np. w odpowiedzi na zmiany systemu oświaty i powstanie Gimnazjów SPPT stworzyło program „Oczko”, którego celem była pomoc w adaptacji uczniów do nowych zmian) oraz podążając za zmianami w zakresie terapii i profilaktyki (to właśnie w SPPT po raz pierwszy w regionie została wprowadzona systemowa terapia rodzin).
Dyrektorzy Poradni
mgr Jerzy Szczepaniec , założyciel Poradni : XI 1990 do XII 2006
mgr Agnieszka Skołyszewska: I 2007 do VIII 2017
mgr Agnieszka Latos: IX 2017 do nadal